Andrzejki

Nietrudno zgadnąć, że wieczór wróżb, organizowany w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja, to zwyczaj wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich. Dzień ten przypada na koniec roku liturgicznego, więc jest ostatnią szansą na huczną zabawę przed nadchodzącym okresem adwentu.

Jak było dawniej?

W dawnych czasach wróżby andrzejkowe dotyczyły jedynie kontaktów damsko-męskich. Wróżono tylko i wyłącznie niezamężnym dziewczętom, przepowiadając im przyszłość. Co ciekawe, początkowo miały bardzo poważny charakter i były traktowane serio, natomiast z czasem przekształciły się w to, co znamy dziś, czyli niezobowiązującą zabawę.

Źródło i pochodzenie andrzejkowych wróżb owiane są tajemnicą. Przypuszcza się jednak, że nie jest to zwyczaj słowiański, a wywodzący się już ze starożytnej Grecji i czasów antycznych.

Przykładowe wróżby

Nawet współcześnie zachowało się bardzo wiele ciekawych form wróżenia na andrzejki. Wiele z nich wciąż jest praktykowanych w różnych formach w wielu rejonach naszego kraju. Przykładami mogą być na przykład przeróżne formy losowania, a także symboliczne lanie wosku przez klucz oraz ustawianie damskich budów jeden za drugim aż do progu drzwi.

Oczywiście wiele różnego rodzaju zwyczajów i tradycji związanych z andrzejkami zanikło, głównie w wyniku zestarzenia się na przykład wróżb, które wymagały udziału zwierząt, których dziś nie wpuścilibyśmy na bale i imprezy, tym niemniej nadal bardzo wiele ciekawych zwyczajów ma dużą popularność i nie zanosi się na to, by miały zaniknąć.