Azjatyckie urodziny

Wojciech Cejrowski mówił w jednym ze swoich programów, że Azja jest regionem, którego nie da się w żaden sposób ogólnie opisać. Miał wówczas na myśli, że różnorodność tej, ogromnej nota bene krainy geograficznej jest tak wielka, że jakiekolwiek uogólnienia byłyby tu krzywdzące i zacierające w dużym stopniu rzeczywistość.

Mimo to w pewnym zakresie możemy opisywać niektóre zjawiska dla Azji w ogólności. W tym artykule zajmiemy się jednym z najbardziej zakorzenionych w kulturze całego świata, a zarazem jednym z najciekawszych wydarzeń, z jakimi mamy do czynienia każdego roku – chodzi rzecz jasna o zwyczaj obchodzenia urodzin.

Niespodzianka

Niemałym zaskoczeniem dla każdego europejczyka będzie to, że popularność urodzin na terenach Azji jest znacznie mniejsza niż w naszym regionie. Przede wszystkim wynika to z ogromnych różnic kulturowych, a w szczególności zupełnie innego pojęcia koncepcji człowieka w społeczeństwie.

Jeśli chodzi o Azję, tutaj każda jednostka jest znacznie mniej warta na tle społeczeństwa, choć może powinienem raczej napisać – indywidualność jest znacznie mniej warta. Zafascynowanie ogółem społeczeństwa ma więc o tyle duże znaczenie, że w Azji urodziny celebruje się raczej jako zakończenie pewnego etapu życia społecznego, niż po prostu podziękowanie za kolejny miniony rok.

W pewnym sensie jest to nieco podobne do naszego rodzimego zwyczaju obchodzenia osiemnastych urodzin. Nie są one bowiem ani okrągłą liczbą, ani też nie jest to wiek, który zmienia coś konkretnego w naszej głowie – jest to data wejścia w dorosłość, a więc zawiązania więzi ze społeczeństwem – właśnie w tym są podobne do azjatyckiej koncepcji urodzin.

Celebracja

Jeśli chodzi o zwyczaj obchodzenia urodzin, to tutaj Azja cechuje się przeogromną różnorodnością. Nie zapominajmy, o jak wielkich obszarach mówimy. Różnice pomiędzy urodzinami w krajach arabskich, w których ten zwyczaj nie istnieje, a urodzinami w Tajlandii, gdzie są one nieco podobne do europejskich, są więc niewyobrażalne. Jakkolwiek patrzeć, jest to więc bardzo ciekawy temat, który niewątpliwie warto zgłębić. Jeśli interesują Cię zwyczaje azjatyckie, z całą pewnością będzie to dobra droga do pogłębienia swojej wiedzy na temat tego regionu.