Boże Narodzenie w Indiach

W porównaniu do innych świąt religijnych, Boże Narodzenie jest mało hucznie obchodzone w Indiach, ze względu na liczbę chrześcijan w tym kraju (około 2,3%) w porównaniu do wyznawców innych religii. Mimo to należy pamiętać, że Indie zamieszkiwane są przez ponad miliard ludzi, więc istnieje ponad 25 milionów chrześcijan w tym kraju! Jedna z największych indyjskich wspólnot chrześcijańskich znajduje się w Bombaju. Wielu chrześcijan w tym mieście jest wyznania rzymskokatolickiego.

W najmniejszym stanie Indii, Goa, który jest na zachodzie kraju, około 26% mieszkańców to chrześcijanie. Wielu chrześcijan w Bombaju pochodzi z Goa lub ma korzenie goańskie. Dużą populację chrześcijan mają również następujące stany: Manipur, Meghalaya, Nagaland i Mizoram (wszystkie we wschodniej części Indii). Pasterka jest bardzo ważna dla chrześcijan w Indian, zwłaszcza dla katolików. Cała rodzina idzie na mszę, a następnie próbuje różnych przysmaków (głównie curry) i wręcza i otrzymuje prezenty. Kościoły w Indiach w Wigilię ozdobione są kwiatami i świeczkami. Zamiast tradycyjnych choinek, dekorowane jest drzewo bananowca i mango (lub jakiekolwiek inne drzewo, które można ozdobić). Czasami Hindusi używają liści mango do udekorowania swoich domów.

W południowych Indiach, chrześcijanie często umieszczają małe gliniane lampy spalające olej, na płaskich dachach swoich domów, aby pokazać swoim sąsiadom, że Jezus jest światłością świata. Chrześcijanie w Goa uwielbiają świętować Boże Narodzenie! Goa ma wiele część "zachodnich" zwyczajów bożonarodzeniowych, ponieważ Goa ma powiązania historyczne z Portugalią. Mieszkańcy Goa lubią odwiedzać swoich sąsiadów na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. Choinki są również bardzo popularne. Chrześcijanie w Indiach stawiają też szopki w domach i kościołach. A wszystkie sklepy wypełnione są rozmaitymi gwiazdkami i dekoracjami świątecznymi.

W Indiach popularne jest również śpiewanie kolęd i obdarowywanie się prezentami. Niektóre sklepy i centra handlowe ozdabiane są świątecznymi dekoracjami i zatrudniają aktorów, grających Św. Mikołaja. Obchody Bożego Narodzenia w centrach turystycznych i hotelach często naśladują bożonarodzeniowe zwyczajów krajów, z których pochodzą turyści i podróżni.