Co warto wiedzieć o Dniu Chłopaka?

W kontraście do Dnia Kobiet, święto mężczyzn nie jest tak hucznie obchodzone. Mimo to, ostatnimi laty nieco zyskało na znaczeniu, szczególnie przez swego rodzaju "wzajemność" w szkołach, ale nie tylko. W Polsce dzień ten obchodzony jest ostatniego dnia września, a na świecie nie jest zbyt popularny.

Ciekawe jest natomiast to, że choć w Polsce obchodzi się Dzień Chłopaka, na świecie popularny jest tak zwany Dzień Mężczyzn – święto zapoczątkowane pod koniec drugiego tysiąclecia w Trynidadzie i Tobago, a wypromowane później przez Organizację Narodów Zjednoczonych i grupę aktywistów z całego świata jako "pomysł, który dałby równowagę płci". Na świecie święto to obchodzone jest między innymi w takich krajach, jak:

  • Holandia,
  • Kanada,
  • Stany Zjednoczone,
  • Włochy.

Jak widać, Dzień Chłopaka można uznać w zasadzie polskim wynalazkiem. Ciekawym zagadnieniem jest tutaj również oburzenie części mężczyzn na niepoważne brzmienie nazwy tego święta w porównaniu do Dnia Kobiet. Na ogół jest to jednak pewnego rodzaju żart sytuacyjny i humorystyczne podejście do różnic pomiędzy płciami, co nie wpływa w żaden sposób negatywnie na odbieranie przez nas tego święta.

Jeśli zaś chodzi o obchody, nie jest to święto znaczne. Zazwyczaj kończy się na drobnych podarunkach, co następnie odwzajemniane jest w Dniu Kobiet. Jak zwykle w przypadku tego rodzaju wydarzeń, znacznie bardziej liczy się pamięć, aniżeli jakakolwiek wartość danego prezentu. W cenie są przede wszystkim niespodzianki i nietuzinkowe pomysły, które podnoszą poprzeczkę wobec następnej tego typu okazji.