Dlaczego obchodzimy imieniny?

Jak pewnie większość z nas doskonale wie, zwyczaj obchodzenia imienin nie jest nowy. Jest to w istocie bardzo stara, chrześcijańska tradycja, wywodząca się już z wczesnego średniowiecza, kiedy to zaczął się powszechny kult świętych i obchodzenie różnego rodzaju uroczystości związanych z imieniem danego świętego.

Co ciekawe, zwyczaj ten wcale nie jest tak powszechny, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało, szczególnie że mieszkając w Polsce ciężko nawet pomyśleć o tym, że zaledwie kilkaset kilometrów poza naszymi granicami zwyczaj obchodzenia imienin nie ma aż tak wielkiego znaczenia dla miejscowej ludności.

Kult świętych zamiast pogańskich obyczajów

Prawda jest taka, że podobnie jak w wielu innych przypadkach, imieniny zostały w pewnym sensie wprowadzone przez Kościół Katolicki w celu wyeliminowania zwyczajów pogańskich, a mianowicie rzecz jasna urodzin. Nietrudno dzisiaj zauważyć, że sukces tego planu jest jedynie połowiczny, mimo że jego realizacja trwa już naprawdę bardzo długo, bo przecież na pewno więcej niż 1000 lat.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, imieniny są więc po prostu dniem wspomnienia danego świętego. Co ciekawe, niektóre z tych dni są wybrane ze względu na dzień śmierci, a więc zupełnie antagonistycznie do zwyczaju świętowania urodzin. Lud przejął rzecz jasna te obyczaje bardzo chętnie, więc dziś wydaje się, że obchodzenie imienin wśród znajomych oraz kult świętych w Kościele to zupełnie dwa inne zjawiska, tymczasem mają one nie tyle wspólną przeszłość, co w istocie oznacza, że są jednym i tym samym.