Dzień Flagi

Polska flagaZ okazji świąt państwowych wielu polaków dumnie wywiesza flagę narodową na oknie, balkonie czy elewacji domu.

Niejako w celu połączenia Święta Pracy i święta upamiętnienia wprowadzenia Konstytucji 3 maja, dnia 2 maja ustanowiono Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nie jest to dzień wolny od pracy, tym niemniej wiele osób stara się łączyć dwa święta państwowe i Dzień Flagi w jeden połączony urlop, zwany powszechnie „majówką”. Dzień Flagi ustanowiono na mocy ustawy w roku 2004, a tego samego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Obchody

Obchody Dnia Flagi często połączone są z uroczystościami patriotycznymi na cześć upamiętnienia Konstytucji 3 maja, ale też nie jest to sztywna reguła. Przykładem akcji patriotycznej z okazji Dnia Flagi mogą być wydarzenia w Bytomiu z roku 2009, kiedy to ponad 500 osób utworzyło żywą flagę z przygotowanych wcześniej parasolek.

Lech Kaczyński, a także jego następca Bronisław Komorowski, starali się popularyzować zwyczaj noszenia w tym dniu kokardy narodowej, co w pewnym sensie stało się już swego rodzaju tradycją wśród Polaków w tym właśnie dniu.

Ciekawostki

Właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze umieścili narodową flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz Reichstagu w Berlinie na znak zdobycia stolicy Niemiec. W okresie PRL właśnie tego dnia zdejmowano flagi państwowe, by nie były widoczne podczas obchodów dnia Konstytucji 3 maja. Warto wiedzieć także, że dzień flagi obchodzony jest szeroko w różnych państwach na całym świecie, między innymi w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a także w Meksyku, Argentynie, Finlandii, na Litwie i w Turkmenistanie.