Halloween w USA

31 października dzieci ubrane w ciekawe stroje, pukają do drzwi swoich sąsiadów i krzyczą "Trick or Treat" (czyli "cukierek albo psikus"), gdy otwierają się drzwi. Dzieci przebrane za piratów i księżniczki, duchy, postaci z bajek i popularnych superbohaterów, takich jak Superman czy Spiderman, trzymają otwarte torby, do których sąsiedzi wsypują cukierki lub inne gadżety. Każde dziecko otrzymuje smakołyk, a sąsiedzi komentują stroje i próbują odgadnąć, kto kryje się pod maską.

Czarownice latające na miotłach, czarne koty, duchy, gobliny i szkielety są popularnymi kostiumami na Halloween oraz dekoracjami kartek i okien. Czarny jest tradycyjnym kolorem Halloween, najprawdopodobniej dlatego, że festiwale i zwyczaje Halloween odbywały się w nocy.

Na kilka tygodni przed 31 października, Amerykanie dekorują okna domów i szkół z sylwetkami czarownic i czarnymi kotami. Dynie są także symbolami Halloween. Dynia jest pomarańczowa, dlatego kolor pomarańczowy stał się innym tradycyjnym kolorem Halloween. Halloween jest bardzo popularnym świętem w USA i rozwija się tam silny przemysł wspierający go.

W większości centrów handlowym w całym USA już w pierwszym tygodniu października można kupić rozmaite rzeczy związane z Halloween. Jednym z powodów, dla których Halloween jest tak popularnym świętem w Stanach Zjednoczonych, jest zabawa i to, że nie ma z nim związanych żadnych zobowiązań. Do popularnych tradycji Halloween możemy przede wszystkim zaliczyć: rzeźbienie dyń, oglądanie horrorów, odwiedzanych nawiedzonych domów i opowiadanie strasznych historii. Ciekawą zabawą jest również "bobbing for apples", która polega na gryzieniu jednego z jabłek bez użycia rąk. Jabłka są umieszczane w misce z wodą. Nieuszkodzone jabłko symbolizuje szczęście w nowym roku.

dynieJednym z elementów, który nieodzownie kojarzy się z amerykańskim świętem zmarłych są dynie, które stały się także znakiem rozpoznawczym horrorów.

dzieci w kapeluszachDzieci chętnie przebierają się za postaci z bajek, książek, komiksów i gier komputerowych.

umalowane dzieciNiektóre dzieci poza przebraniem mają także straszny makijaż.