Imieniny współcześnie

toastToast za zdrowie solenizanta to stały punkt każdego przyjęcia imieninowego.

Imieniny były i są nadal w kalendarzach katolickich na całym świecie. Tradycja pojawiła się w pierwszych wiekach n.e., kiedy chrześcijanie zaczęli czcić męczenników (pierwszych świętych), którzy zginęli za wiarę w Chrystusa. Każdego roku, w rocznicę męczeńskiej śmierci, chrześcijanie świętowali dzień jako "święto", "urodziny" męczennika w niebie. Nie był to więc dzień żałoby, ale raczej okazja do radości. Z czasem zrodził się zwyczaj przyjmowania lub dawania imion świętych, aby dzieci podczas chrztu otrzymywały swojego patrona, czyli swoistego obrońcę i stróża w niebie, który będzie się opiekował dzieckiem przez całe życie. Ostatecznie każdy chrześcijanin ma swojego "świętego stróża", który został zapamiętany i obchodzi swoje święto, a ten dzień jest również uważany za imieniny danej osoby.

Między innymi z powodu reformacji w XVI wieku znaczenie imienin w Europie zaczęło się zmieniać. Według protestanckiej doktryny każdy chrześcijanin jest świętym, jeśli jest on prawdziwym chrześcijaninem i wyznawcą wiary. Natomiast w kościele katolickim na chrzcie świętym należy nadal nadawać dzieciom imiona świętych lub błogosławionych. Jeśli jednak pierwsze imię nie jest katolickie, rodzice powinni nadać dziecku drugie imię chrześcijańskie.

W Polsce imieniny są powszechnie obchodzone i często mają większe znaczenie niż urodziny. W każdym kalendarzu możemy zobaczyć kto, w danym dniu obchodzi imieniny. Każdy dzień w roku przypisany jest jednemu świętemu i jednej świętej. Prawie wszyscy Polacy mają wiec swojego patrona, otrzymanego na chrzcie świętym. Niektóre imiona powtarzają się nawet kilka razy w roku kalendarzowym. Wówczas obchodzimy imieniny w dniu, który jest najbliżej naszych urodzin.

Imieniny tradycyjnie obchodzi się w gronie przyjaciół i rodziny, najczęściej w domu. Osoba obchodząca imieniny, tradycyjnie odgrywa rolę gospodarza. Natomiast goście przynoszą drobne upominki (zazwyczaj czekoladę, kwiaty lub wódkę), tak jak na czyjeś urodziny. Niektórzy ludzie mają specjalny podręczny kalendarz, w którym wpisane są imieniny i numery telefonów wszystkich znajomych, którzy obchodzą imieniny w danym dniu. Wówczas dzwonią do osób, które obchodzą imieniny i składają im najserdeczniejsze życzenia.

W kręgach biznesowych również należy pamiętać o imieninach. Sekretarka często w ramach obowiązków służbowych musi pamiętać o imieninach wszystkich pracowników danej firmy, kupować i wysyłać kwiaty i przypominać przełożonemu kto, w danym dniu obchodzi imieniny. Najpopularniejszymi prezentami na imieniny są róże i inne kwiaty, a także drobne upominki jak cukierki, bombonierki, szklane wazony, kryształy i biżuteria.

Popularny jest ostatnio również kalendarz w mediach społecznościowych. Dostajemy wtedy powiadomienia, który z naszych znajomych obchodzi w danym dniu urodziny lub imieniny. W ten sposób nigdy nie zapomnimy o urodzinach i imieninach naszych przyjaciół i rodziny. Stacje radiowe i telewizyjne również przypominają nam, kto obchodzi w danym dniu imieniny. Niektóre imieniny są bardzo popularne, np. Piotra, Andrzeja, Zofii, Marii, Anny, Katarzyny. Wówczas kwiaciarnie również przypominają o wysłaniu kwiatów na imieniny.