Nowy Rok w Japonii

Nowy Rok (shogatsu lub oshogatsu) jest najważniejszym świętem w Japonii. Większość firm jest zamknięta od 1 stycznia do 3 stycznia, a rodziny zazwyczaj zbierają się, aby spędzić te dni razem. Lata są postrzegane jako całkowicie odrębne, a każdy nowy rok zapewnia nowy start. W związku z tym wszystkie należności powinny być spłacone do końca roku, a wszystkie troski i kłopoty starego roku zostają za nami.

Domy i bramy dekorowane są ozdobami wykonanymi z sosny, bambusa i śliwy, a domy są sprzątane. Pod koniec roku robi się też wielkie pranie. Na Sylwestra serwowany jest makaron gryczany (toshikoshi soba), symbolizujący długowieczność. Ostatnio popularny jest również muzyczny show „Kohaku Uta Gassen”. Bardzo popularny program telewizyjny gości wielu znanych piosenkarzy pop i muzyki japońskiej „enka”. Niektóre występy są naprawdę spektakularne. Pierwszego stycznia warto zobaczyć noworoczny pierwszy wschód słońca. Aby cały rok był udany, Japończycy starają się, by 1 stycznia był pełen radości i wolny od stresu i złości.

Jedną z tradycji jest odwiedzenie sanktuarium lub świątyni od 1 do 3 stycznia. Najpopularniejsze świątynie i sanktuaria, takie jak Meiji Shrine Tokio, przyciągają kilka milionów ludzi w ciągu trzech dni. W domach serwowane są różne specjalne potrawy, np. osechi-ryori, otoso (słodzone wino ryżowe) i ozoni (zupa z mochi). W Nowy Rok organizowanych jest kilka tradycyjnych gier, jednak ich popularność ostatnio spadła. Hanetsuki (japoński badminton), takoage (puszczanie latawców) oraz karuta (gra karciana) to tylko niektóre z nich.

Bardzo popularnym zwyczajem jest również wysyłanie kartek noworocznych, które są specjalnie oznakowane i mają być dostarczone na 1 stycznia. Wysyłanie jednej osoby kilkadziesiąt takich kartek do znajomych, krewnych i współpracowników, nie jest niczym niezwykłym. Wizyta w Japonii w okresie ferii noworocznych może być zarówno satysfakcjonująca, jak i frustrująca. Odwiedzenie wizyty w Japonii w czasie Nowego Roku ma więc wady i zalety, ale jest ciekawym doświadczeniem.