Odzyskanie niepodległości - najważniejsze ze świąt?

Polska na mapieZniewolona Polska na 123 lata zniknęła z map świata.

Tak zwany "11 listopada", którego prawidłowa nazwa brzmi "Narodowe Święto Niepodległości", to prawdopodobnie najważniejsza data w kalendarzu dla każdego Polaka. Nikomu nie trzeba chyba mówić, że święto to obchodzone jest na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości i niezależności w roku 1918 po 123 latach zaborów.

Symbolika

Z całą pewnością podniosłość tego święta jest znacznie większa niż w przypadku każdego innego święta narodowego. Oczywiście wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnymi wydarzeniami historycznymi było zwycięstwo w bitwie warszawskiej 1920 oraz ustanowienie konstytucji 3 maja, niemniej jednak odzyskanie niepodległości to zupełnie inny kaliber.

Obchody

Oczywiście dzień ten jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Ma to znaczenie o tyle duże, że wówczas możemy bez trudu jednoczyć się, by jeszcze raz uzmysłowić sobie, że pomimo trudnej obecnie sytuacji, Rzeczpospolita jest jednym z najszczęśliwszych i najbogatszych krajów na świecie, a wcale nie musiało tak być.

Główne obchody odbywają się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, jednak lokalne inicjatywy mają miejsce praktycznie w całym kraju. Oczywiście wydarzenia upamiętniające ten podniosły moment niekoniecznie muszą być patetyczne – dobrym przykładem jest coroczny Bieg Niepodległości, ale również i wiele koncertów i zdarzeń kulturalnych, które pozwalają nam spojrzeć z innej perspektywy na to, co daje nam nasza ojczyzna.