Walentynki w Kanadzie i we Francji

Romantyczne kolacje są popularnym sposobem na świętowanie walentynek. Wiele osób wysyła listy, kartki, prezenty i upominki do ukochanej osoby. Kartki walentynkowe są często czerwone lub różowe i ozdobione sercami, pluszowymi misiami, prezentami i szczęśliwymi parami całującymi się lub obejmującymi. Wiele osób daje następujące prezenty swoim bliskim na walentynki: kwiaty, zwłaszcza czerwone róże, czekoladki i/lub cukierki, pluszowe misie i serduszki, wino musujące, kosmetyki, odzież, w tym bielizna oraz biżuteria.

Niektórzy Kanadyjczycy świętują walentynki luksusowo. Mogą np. zaprosić swojego partnera do restauracji lub do luksusowego hotelu. Inni zaś mogą wybrać się gdzieś na weekend lub wakacje z okazji walentynek. Ten dzień może być wyjątkową okazją do wyznania miłości i szacunku dla osoby, która jest dla nas bardzo ważna.

Dzieci w wieku szkolnym mogą pomóc w ozdobieniu swoich sal lekcyjnych sercami i wiosennymi ptakami. Uczniowie robią także kartki lub prezenty dla swoich rodziców. Dzieci obdarowują się kartkami walentynkowymi. Organizowane są również dyskoteki szkolne, na których podawane są ciasteczka w kształcie serca lub babeczki. W sklepach sprzedawane są również walentynkowe, ciasteczka i cukierki. Nastolatki i młodzi dorośli często walentynkowe imprezy. Walentynki nie są świętem państwowym, dlatego szkoły, przedsiębiorstwa, organizacje, urzędy pocztowe i sklepy są otwarte jak zwykle. Środki transportu publicznego działają według normalnych rozkładów jazdy. Warto jednak wcześniej zarezerwować stolik w restauracji lub pokój w hotelu, jeśli chcemy zaprosić swojego partnera na romantyczną kolację lub noc w hotelu.

W połowie XIX wieku walentynki stały się popularne w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Kanadzie. Najczęstszymi symbolami walentynek są kształty serc, które są wykorzystywane do dekoracji wielu rzeczy, w tym kartek, drzew, papieru do opakowania, ciasteczek i pudełek. Innymi symbolami związanymi z 14 lutym są pary ptaków, słodkie misie, amor i jego strzały i pary całujące się i obejmujące. Kolory czerwony i różowy jest często związany z walentynkami. Walentynki obchodzone są w Kanadzie tak, jak w Stanach Zjednoczonych. 14 lutego jest również popularnym dniem na oświadczyny.

Walentynki we Francji

Wielokrotnie słowo Francja i romans były używane zamiennie. To miejsce, które przyciąga i kusi romantyków i zakochanych z całego świata. To miejsce od bardzo dawna było chętnie wybierane na miesiąc miodowy, a malarze i poeci inspirowali się Francją. Tak więc jest to naturalne, że Walentynki, dzień miłości i romansu, obchodzone są z wielkim entuzjazmem w całej Francji. Czasami trudno uwierzyć, że to święto pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Przygotowania do Walentynek zaczynają się tu na kilka miesięcy wcześniej i zaangażowane są w nie osoby w różnym wieku Oprócz klasycznych tradycji walentynkowych, Francja ma także swoje unikalne zwyczaje. W całej Francji i Anglii był popularny pogląd, że gatunki ptaków rozpoczynają gody w połowie drugiego miesiąca roku. To był ważny powód, dla którego zakochani rozpoczynali wymianę miłosnych listów w tym okresie, gdyż zaczęli go uważać za pomyślny. Stopniowo doprowadziło to do powstania Walentynek, które rozprzestrzeniły się w pozostałej części świata.

Obecnie we Francji organizowane są z tej okazji spotkania towarzyskie, a przyjaciele i rodzina nadrabiają zaległości i spędzają trochę czasu razem. Kartki, kwiaty i inne wyrazy miłości są wymieniane między partnerami i zakochanymi, którzy chcą być razem. Do popularnych prezentów możemy zaliczyć: kwiaty, czekoladki, biżuteria i bielizna. Popularne są również w tym dniu romantyczne kolacje w luksusowej i podróży. Ciekawym pomysłem na spędzenie Walentynek jest również wspólne gotowanie i degustacja wina. Francuzi zwracają jednak przede wszystkim uwagę na to, by Walentynki były zabawne i spontaniczne.