Ważne święta w Stanach Zjednoczonych

Święto Pracy

Święto Pracy jest świętem federalnym w Stanach Zjednoczonych, obchodzonym każdego roku, w pierwszy poniedziałek września. Święto powstało 5 września 1882 roku, kiedy Centralna Unia Pracy w Nowym Jorku starała się stworzyć dzień wolny od pracy dla pracujących obywateli. Dziś to święto nie jest obchodzone tak hucznie jak to miało miejsce pod koniec XIX wieku.

Niektóre miasta organizują parady i pikniki. Wielu polityków wygłasza przemówienie w tym dniu. Większość Amerykanów uważa dziś Święto Pracy za koniec lata, a plaże i inne popularne miejsca wypoczynkowe są pełne ludzi, korzystających z ostatnich trzech dni długiego weekendu. Świętu Pracy przypada koniec lata, dlatego organizowane są niezliczone festiwale miejskie i stanowe podczas tego długiego weekendu. Odbywają się także zawody sportów wodnych. Amerykanie koncentrują się też na futbolu amerykańskim.

Wszystkie rządowe biura, szkoły i organizacje, a także wiele firm, jest zamkniętych w tym dniu. Dla studentów jest to ostatnia szansa na zorganizowanie imprezy przed rozpoczęciem roku akademickiego. W niektórych dzielnicach organizowane są pokazy sztucznych ogni, grille, wystawy sztuki i imprezy sportowe. Sezon piłkarski rozpoczyna się w okolicach Święta Pracy i wiele drużyn gra w weekend swój pierwszy mecz w sezonie.

Dawniej po paradzie, organizowany był festiwal, na którym bawili się pracownicy lokalnych firm i ich rodziny. W późniejszych latach wybitni politycy wygłaszali przemówienia. Obecnie jest to mniej powszechne, ale czasami ma miejsce w latach wyborczych. Jednym z powodów ogłaszania Święta Pracy właśnie w pierwszy poniedziałek września, było wydłużenie przerwy wakacyjnej między Dniem Niepodległości i Świętem Dziękczynienia.

Święto dziękczynienia

W Święto Dziękczynienia tradycyjnie rodzina i przyjaciele spotykają się na specjalny posiłek, składający się często z indyka, farszu, ziemniaków, sosu żurawinowego, specjalnego sosu i ciasta z dyni i warzyw. Święto obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. W tym dniu wiele osób dziękuje za to, co ma. W niektórych miastach i miasteczkach odbywają się w tym czasie również parady. Niektóre parady i uroczystości rozpoczynają także okres bożonarodzeniowy w sklepach.

Wiele osób bierze wolne w pracy, aby zapewnić sobie czterodniowy weekend, aby wyjechać na wycieczkę lub odwiedzić rodzinę i przyjaciół. Większość urzędów, firm, szkół i innych organizacji jest zamkniętych w Święto Dziękczynienia. Wiele urzędów i firm umożliwia swoim pracownikom wzięcie wspomnianego wcześniej czterodniowego weekendu, więc te urzędy i przedsiębiorstwa są wówczas zamknięte w piątek po Święcie Dziękczynienia.

Środki komunikacji miejskiej zazwyczaj działają według świątecznego planu. Z powodu wielu wyjazdów możemy się spodziewać korków na drogach. Natomiast parady i mecze piłkarskie mogą powodować zakłócenia w lokalnym ruchu drogowym. Święto Dziękczynienia jest corocznie obchodzone od 1863 roku. Nie każdy jednak świętuje w tym dniu. Od 1970 roku w Święto Dziękczynienia grupa rdzennych Amerykanów i ich zwolenników protestują na znak żałoby. W drugiej połowie XVII wieku dziękczynienia po udanych zbiorach stały się bardziej powszechne i zaczęto organizować imprezy z tej okazji. Były jednak obchodzone w różnych dniach w różnych społecznościach, a w niektórych miejscach świętowano nawet kilkakrotnie z tej okazji w ciągu roku. Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, ogłosił pierwsze narodowe Święto Dziękczynienia w 1789 roku.

Dzień Weteranów

Dzień Weteranów obchodzony jest co roku w Stanach Zjednoczonych 11 listopada. Na ten dzień przypada rocznica podpisania rozejmu, który zakończył I wojnę światową między państwami alianckimi a państwami centralnymi. W Dzień Weteranów składa się hołd wszystkim wojskowym, którzy służyli za Stany Zjednoczone we wszystkich wojnach, zwłaszcza żyjącym weteranów. Organizowane są wówczas parady i nabożeństwa oraz w wielu miejscach amerykańska flaga opuszczona jest do połowy masztu. Moment ciszy trwający dwie minuty, może być uczczony o 11 rano.

Niektóre szkoły są zamknięte w tym dniu. Gdy święto wypada pod koniec tygodnia, wielu Amerykanów bierze dłuższy weekend. Wiele społeczności organizuje swoje uroczystości w weekend poprzedzający to wydarzenie lub w pierwszy po. Dzięki temu więcej osób może uczestniczyć w uroczystościach. Urzędy federalne są zamknięte 11 listopada. Jeśli zaś Dzień Weteranów wypada w sobotę, urzędy są zamknięte w piątek, 10 listopada. Jeśli święto przypada w niedzielę, urzędy są zamknięte w poniedziałek, 12 listopada. Stanowe i lokalne urzędy, szkoły i prywatne przedsiębiorstwa nie muszą być zamknięte w tym dniu i tę decyzję może podjąć dyrektor.

W zależności od miasta środki komunikacji mogą jeździć według normalnego lub wakacyjnego rozkładu. Dzień Weteranów dawniej znany był jako Dzień Zawieszenia Broni. Organizacje kombatanckie organizują 11 listopada parady lub inne specjalne uroczystości, a prezydent co roku kładzie wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

Dzień Pamięci

Dzień Pamięci obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych corocznie w ostatni poniedziałek maja. Znany jest również jako "Decoration Day". Upamiętnia Amerykanów i Amerykanki, którzy zginęli podczas służby wojskowej dla ich kraju. Dzień Pamięci po raz pierwszy został wprowadzony na część żołnierzy Unii, biorących udział w amerykańskiej wojnie domowej.

Po I wojnie światowej zaczęto składać hołd wszystkich amerykańskim ofiarom wojny lub działań zbrojnych. Dzień Pamięci i Święto Pracy wyznaczają początek i koniec wakacji letnich w Stanach Zjednoczonych. Narodowy Moment Pamięci zachęca wszystkich Amerykanów do zatrzymania się, gdziekolwiek są, o godzinie 15 w Dniu Pamięci i uczczenia minutą ciszy wszystkich tych, którzy zginęli w służbie Stanów Zjednoczonych.

Organizowanych jest szereg uroczystości patriotycznych. Amerykańska flaga opuszczona jest do połowy masztu. Taki zwyczaj ma miejsce podczas wszystkich dni narodowej żałoby lub dni szacunku dla żołnierzy i cywili w siłach zbrojnych. Organizowane są również przemówienia i koncerty. Oprócz wydarzeń patriotycznych zaplanowanych na ten dzień, większość grup muzycznych przygotowuje specjalne występy.

Bardzo popularne są spotkania towarzyskie i wspólne grillowanie w gronie przyjaciół i członków rodziny. Jest to pierwszy prawdziwy weekend lata więc wiele osób wybiera się nad ocean. W Dniu Pamięci odbywają się również dwa bardzo ważne wyścigi: Indianapolis 500 i Coca Cola 600. Wyścigi są oglądane na żywo przez tysiące kibiców i miliony przed telewizorami.