Wielkanoc w Meksyku i na Jamajce

Wielkanoc w Meksyku to dwutygodniowe święto, składające się z Semana Santa (Wielki Tydzień, od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty) i Pascua (od Niedzieli Wielkanocnej do soboty). Semana Santa to z pewnością najważniejsze święto w kulturze meksykańskiej. Szkoły i często firmy w Meksyku są zamykane na okres tych dwóch tygodni i wiele meksykańskich rodzin wyjeżdża na wakacje w czasie Semana Santa i Pascua.

W całym kraju Meksykanie celebrują ostatnie dni Chrystusa podczas Wielkiego Tygodnia. Z tej okazji przygotowują długo oczekiwaną procesję, ceremonie i rytuały. Można wtedy zobaczyć dramatyczną rekonstrukcję chwytania, procesu i ukrzyżowania Jezusa. Różne regiony Meksyku znane są z unikalnych tradycji podczas Semana Santa, takich jak akty tortur fizycznych, publiczne ośmieszanie polityków/społeczeństwa i pokazywanie rezolucji i zaangażowania. W niektórych bardziej pobożnych regionach Meksyku, takich jak Taxco, kobiety i mężczyźni pokazują swoją skruchę i udowadniają swoją wiarę, zadając sobie ból fizyczny przez wbijanie gwoździ w ciało lub niesienie dużych krzyży na plecach. Ta tradycja sięga średniowiecza i została wprowadzona w Meksyku przez Hiszpanów ponad 500 lat temu. Aktor grający Jezusa podczas procesji zwykle nosi prawdziwą koronę i niesie ogromny krzyż bardzo daleko do sceny ukrzyżowania. Aktorzy przygotowują się zarówno fizycznie, jak i psychicznie przed Wielkanocą, przy wsparciu swoich rodzin i społeczności.

W miastach takich jak San Miguel de Allende (z dziedzictwem hiszpańskim) podczas Wielkiego Tygodnia celebrowane jest "spalanie (lub wypalanie) Judaszów". Obecnie gigantyczne lalki są wykonane z papieru, pomalowane i ubrane przypominają postacie polityczne i publiczne. Następnie wieszane i wysadzane fajerwerkami. Ich kończy są zbierane na ulicy przez dzieci na pamiątkę.

Inne tradycje meksykańskie skupiają się na pokazaniu swojego oddania i wdzięczności ofierze Jezusa. W wielu regionach Meksyku, ludzie pokazują swoje oddanie, odwiedzając dwanaście różnych kościołów w ciągu jednego dnia – jeden kościół dla każdego apostoła. Natomiast Pascua ma weselszy ton i odzwierciedla zmartwychwstanie, początek wiosny i nowy początek. Podróż do Meksyku na Semana Santa i Pascua jest niezapomnianym przeżyciem, ale warto pamiętać, że może być też trudna do zaplanowania logistycznego, zwłaszcza w ostatniej chwili, większość tradycyjnych obszarów uroczystości i miejsc na plaży jest zazwyczaj zarezerwowana z dużym wyprzedzeniem.

A jak wygląda to na jamajce?

Jamajska Wielkanoc nie jest tak duża lub długa jak Boże Narodzenie. Jest ona poprzedzona czterdziestoma dniami Wielkiego Postu, podczas którego niektórzy Jamajczycy powstrzymują się od swoich ulubionych rzeczy. Wielu z nich rezygnuje z picia alkoholu, jedzenia wieprzowiny lub mięsa w ogóle. W rezultacie Jamajczycy jedzą więcej ryb w czasie Wielkiego Postu, szczególnie w Wielki Piątek, który jest najważniejszym dniem w tym okresie. Bułeczka z serem jest najchętniej wybierana przez Jamajczyków w okresie wielkanocnym, a półki supermarketów są pełne wielkanocnych bułeczek wszystkich rozmiarów. Każdy, kto podróżuje za granicę, aby odwiedzić przyjaciół lub krewnych, z pewnością skosztuje takiej bułeczki.

Dzieci w wieku szkolnym mają około dwutygodniową przerwę wielkanocną (Jamajczycy nie mają przerwy wiosennej, ponieważ w tym czasie na Jamajce jest zima). W Wielki Piątek wielu Jamajczyków idzie do kościoła, często ubrani są w ciemne kolory. Natomiast w Niedzielę kościół dekorowany jest na biało. W Poniedziałek Wielkanocny Jamajczycy idą na plażę i puszczają latawce. Mogą też uczestniczyć w pokazach kwiatowych lub w jednej z wielu innych imprez, które odbywają się na całej wyspie w tym dniu.

Marzec i kwiecień (Wielkanoc wypada w jednym z tych miesięcy) są zazwyczaj dość wietrzne, więc Wielkanoc jest znana jako sezon latawcowy. A Ci, którzy nie obchodzą Wielkanocy odwiedzają rodzinę i przyjaciół i się bawią. Od lat 90 ten czas jest punktem kulminacyjnym obchodów karnawałowych i zainicjował je legendarny jamajski muzyk i lider zespołu, Byron Lee.