Zwyczaje wielkanocne na świecie

Tradycja obchodzenia świąt Wielkiej Nocy jest w naszym kraju bardzo stara i bardzo silna. Nic więc dziwnego, że większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad tym, jak jeszcze może wyglądać ten świąteczny czas. Oczywiście prawda jest taka, że na całym świecie może on wyglądać bardzo różnie.

We Włoszech na przykład Wielkanoc spędza się na ogół poza domem, a wyjazd przypomina bardzo często nasze majówki. Na obiad podaje się tradycyjnie baraninę lub jagnięcinę i jest to najważniejszy element całych świąt.

Z kolei w Meksyku, podobnie jak u nas, ważnym wydarzeniem jest Niedziela Palmowa. Również podobnie wygląda Wielki Piątek. Meksykanie natomiast nie mają zwyczaju święcenia i malowania pisanek, a w ich kulturę wkradają się powoli zapożyczenia z tradycji amerykańskiej.

W Czechach ważnym symbolem są pieczone z ciasta baranki i nadal kultywowana jest tradycja polewania wodą w poniedziałek wielkanocny. Do wielkanocnego obiadu podawane są bardzo często przepyszne świąteczne, tradycyjne nalewki.

Jeśli chodzi natomiast o Wielką Brytanię, tamtejsze wielkanocne zwyczaje znane są jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Chodzi między innymi o zająca wielkanocnego, który jest tamtejszym symbolem świąt.

Nietrudno zauważyć, że różnice w przeżywaniu Wielkiej Nocy w Polsce i na świecie są dosyć znaczne. Oczywiście nie są one niezrozumiałe, bo przecież wynikają z tradycji danego narodu. Tym bardziej są więc ciekawe dla każdego z nas i warto o nich wiedzieć, zwłaszcza w przypadku rozmowy z obcokrajowcami, którzy na pewno docenią znajomość ich kultury.